Какво значи нищожност на дарението
Освен нормативно изброените основания за отмяна, дарението като всеки договор следва да изпълнява общите изисквания за действиетелност, което означава, че в определени случаи то може да бъде с толкова сериозен порок, че може да бъде обявено за нищожно (тоест за “правно нищо”) без ограничение във времето. - Мотивът за извършване на дарение не е елемент от сделката, освен ако не е противоречащ на закона и морала. Съгласно разпоредбата на чл. 226, ал. 3 ЗЗД, ако мотивът, единствено поради който е направено дарението, е противен на закона или добрите нрави, дарението е нищожно. Тази норма е в общата уредба на сделките и се отнася и за дарението, доколкото в специалната уредба не е изключено приложението й.
- Реализираното намерение за дарение обаче е достатъчно основание на тази сделка. Това означава, че този, който твърди, че тя е сключена с мотиви, противни на закона и добрите нрави, следва да го докаже
- Преценката, дали договорът за дарение има или не възможен предмет, респ. — дали е действителен или нищожен в хипотезите на чл. 26, ал. 2, предл. 1 ЗЗД и чл. 226, ал. 1 ЗЗД, следва да се извършва към момента на сключването на този договор.
- Поради абсолютната, началната нищожност, на договор за дарение на бъдеща вещ, той не е поражда правни последици и не е прехвърля никакви вещни права от патримониума на дарителя. Предвид спецификите, произтичащи от реалния характер на договора за дарение (по аргумент от чл. 225, ал. 1 ЗЗД), и предвид изричната уредба в чл. 226, ал. 1 ЗЗД, дарението, доколкото се отнася до бъдещо имущество, е нищожно.
- Горните изводи са съобразени с голяма част от анотираната практика на Върховен касационен съд.
дарение разваляне на дарение договор за дарение дарение за пари, дарение на пари от родител отказ от дарение разваляне на дарение на имот разваляне на дарение давност как се разваля дарение разваляне на дарение при смърт на надарения
Горе